Site icon En İyi Bahis Siteleri

Ekstrem Spor nedir? Hangi Sporlar Ekstrem Sporlar Kategorisine Girer?

Ekstrem sporlar yüksek derecede risk taşır. Bu terim, genellikle mevcut olması gereken özel ekipman kullanılarak hızlı, aşırı veya yüksek irtifa performansları içeren faaliyetleri ifade eder.

Ekstrem spor tanımı ve kökeni

Ekstrem sporlar, 1990’lardan beri popülerlik kazanmalarına rağmen belirsiz bir şekilde tanımlanmış ve kökenleri bilinmiyor. Bu terim, kapsamına giren bir dizi faaliyeti kapsasa da, hangilerinin aşırı sayılacağı tartışmalıdır; ekstrem sporların çoğu belirli ortak özellikleri paylaşır.

Ekstrem sporlar yalnızca gençlere hitap etmez; ancak genç izleyiciler arasında diğer fiziksel rekreasyon biçimlerinden daha fazla çekiciliğe sahipler. Ekstrem sporlar bir yetişkinin ilgisini çekme eğilimindedir; okullar ekstrem sporları onaylamaz ve bu faaliyetlere yeni başlayanlar, resmi koçluk desteği olmadan zanaatlarını bağımsız olarak öğrenebilirler; Ekstrem sporların medya sınıflandırması, daha yerleşik formlarla karşılaştırıldığında daha fazla değişken ve öngörülemeyen sonuçlar olduğu için önemli ölçüde farklılık gösterir.

Ekstrem sporlar başka hiçbir şeye benzemez çünkü riskleri tam olarak ölçülemez ve kesin bir hassasiyetle hesaplanamaz.

Ekstrem spor aktiviteleri genellikle arazi ve rüzgar, kar veya yağmur gibi hava koşulları dahil olmak üzere kontrol edilemeyen çevresel değişkenlere bağlıdır. Kontrol edilemeyen doğal olaylar genellikle herhangi bir faaliyetin sonuçları üzerinde bir etkiye sahiptir ve sonuç olarak bir bütün olarak sonuçlarını etkiler.

Ekstrem sporlarla uğraşmanın faydaları

Bu soruyu pek kimse araştırmaz; son derece önemli görüyoruz.

Ekstrem sporlar her yıl daha yaygın hale geliyor ve insanları dağ bisikleti, yamaç paraşütü ve snowboard gibi aktivitelere çekiyor – basketbol gibi geleneksel aktivitelere katılım oranları son yıllara göre düşüyor. Sebepler, insanların adrenalin patlamalarına yönelik arzularından ekstrem spor aktivitelerinin fiziksel sağlık yararlarına kadar değişebilir – her biri muhtemelen katkıda bulunan faktörler.

Stres toleransını arttırmak.

Ekstrem sporlar, hem zihinsel hem de fiziksel sınırları teste tabi tutabilir ve genellikle aşırı ortamlara karşı hem zihinsel hem de fiziksel dayanıklılığınızı test eder. Bu durumlar, yeteneklerinize ve sınırlarınıza meydan okuduğundan, cesaretinizin kırılması kolay olabilir; ancak bu, yaşamı tehdit etme potansiyeline sahip hatalara neden olabilir. Uçaktan atlamak gibi hünerlerle uğraşan insanlar, beyin kimyalarını düzenli olarak, stres durumlarını daha az bunaltıcı hale getirecek şekilde değiştirirler; yine de ekstrem sporlar kolayca tüm hayatınızı tüketebilir!

Kaygı yönetimi becerilerini geliştirmek.

Korku Nedeniyle Kendinizi Güçsüz mü Hissediyorsunuz? Ekstrem Spor tutkunları için mükemmel bir çözüm sunuyor. Birçoğu uçaktan atlamak veya ilk kez bungee jumping yapmak gibi yeni deneyimler denemekten korkar; Bu tür faaliyetlere güvenli bir şekilde diğer tarafa geçerek ve bunları defalarca yaparak, korkularınızı azaltabilir ve üstesinden gelmek için meditasyon tekniklerini ve diğer başa çıkma yöntemlerini öğreneceksiniz.

Tüm kas gruplarını çalıştırın

Herkes belirli kas gruplarını güçlendirmek için egzersiz yapar. Egzersiz yapmak bazen canınızı yakabilirken, farklı gruplarda esneme ve ıkınma, kasları normalden farklı yerlere zorlayarak ve genel olarak fiziksel sağlığı iyileştiren diğer kas odaklı egzersizlere kapı açarak önemli sağlık yararları sağlayabilir. Hepimiz belirli kas gruplarını hedeflemek için tasarlanmış egzersizler yaparız – ancak rutin dışı bir seanstan sonra veya tamamen yeni bir grup çalıştırdıktan sonra ağrı fark ettiniz mi? İlk bakışta acı verici olsa da, bunun iyi bir haber olduğunu gösterebilir: esneme, genel sağlığın genel olarak iyileştirilmesine katkıda bulunan vücudun diğer bölgelerini güçlendirmek için daha fazla fırsat sağlayacaktır!

Sizi Alçakgönüllü Hale Getirir

İşte veya yaşamda ilerleme arayışı genellikle pervasızlık olarak algılanır; daha insan kalmak ve olumsuz yargılardan kaçınmak için alçakgönüllü bir tutuma sahip olmak bizi daha insan yapar ve dış kaynaklardan yargılanmaktan kaçınmaya yardımcı olur. Kayak, sörf gibi ekstrem spor aktivitelerinde insanlığımızı kabul etmek, ölümlü olduğumuzu kabul etmekten geçer; 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre, güvenlik ekipmanlarını düzgün bir şekilde öğrenmek ve eğitmenleri dikkatle dinlemek, daha fazla alçakgönüllülüğe katkıda bulunan çok önemli yönlerdir.

Şimdi Güven Oluşturun

Ekstrem sporlar, paranın ötesinde herhangi bir ödül görmek için zorlu fiziksel zorlukların üstesinden gelmenizi gerektirir – sonuçta dağlara tırmanmak basit bir iş değildir. Yapılan araştırmalara göre ekstrem sporlar daha fazla öz saygı ile ilişkilendirilmiştir – bu tür zor görevlerin tamamlandığı ve tamamlanmış kişilerin bu tür ustalıklara ulaştıktan sonra kendilerini başarılı hissetmeleri gerektiği göz önüne alındığında bariz bir sonuç. Özgüven, hayatımız boyunca hayati bir rol oynar, bu nedenle kendinizi aşırı egzersizlerle güçlendirmek ek güven artışı sağlayabilir.

Ekstra kalori yakmanıza yardımcı olur

Ekstrem sporlar, fiziksel kondisyonu iyileştirmek için ideal bir çözüm sunabilir ve ayrıca egzersizi geleneksel yöntemlerden daha eğlenceli hale getirebilir. Örneğin kaykayın, yolda kaykay hareketleri yaparken karmaşık yüzeylerde yapıldığında saatte 500 kalori yaktığı kanıtlanmıştır – her ikisinde de harika sonuçlar verir.

Bakiyenizi Artırın

Ekstrem sporlar herkesin dengesine fayda sağlayabilir; Dengesi iyi olanların güvenli bir şekilde katılmak için mutlaka özel yardıma ihtiyacı yoktur. Ancak doğuştan veya diğer tıbbi sebeplerden dolayı dik durmakta zorlananlar katılmaktan fayda görebilir. Kaykay gibi basit ve güvenli bir şey bile onu geliştirmeye yardımcı olacaktır; ilk başta düşme bile olabilir; sonunda vücudunuz kendini adapte edecek ve sonunda sorunsuz ve başarılı bir şekilde bineceksiniz!

Toplumda bağlantılar kurmaya yardımcı olur

İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır. Duyguları etkili bir şekilde yönetmek için içe dönüklerin bile bir düzeyde sosyalleşmeye ihtiyacı vardır ve bunun bilişsel işlevlerde kritik olduğu gösterilmiştir. Ekstrem sporlar da ne kadar sosyal olabildikleri için yüksek puan alma eğilimindedir: birlikte kaykay yapabilir veya birlikte bir uçaktan atlayabilirsiniz! Sosyalleşme, başka birçok avantaj sunarken bağları güçlendirecektir.

Ekstrem doğa sporları nelerdir?

Kendinizi adamadan önce profesyonellerle ekstrem sporları deneyin.

Exit mobile version