FUTSAL NEDİR? NASIL OYNANIR? KURALLARI NELERDİR?

Futsal Nedir?

Fussal Amerika’da Uruguay’dan geliyor ama şimdi dünya çapında oynanıyor. Brezilya futbolunun başarısının hakim olduğu Fussal, salon futbolu veya Mini Futbol olarak da bilinebilir ancak kuralları önemli ölçüde farklılık gösterir. Takımlar katılmak için oluşur ve oyun stili tipik olarak farklı zemin türleri üzerinde kale büyüklüğünde kaleler içerir ve arazi tipine göre futbol botları yerine spor ayakkabılar kullanılır.

Futsal Futsal, görünüş açısından futbola benzese de, oyun yüzeyi daha çok bir basketbol sahasına benzer ve bu nedenle Futsal’ı daha doğru bir şekilde hentbol ve basketbolun karışımı olarak tanımlar – izleyicilerin tanık olması için açık havada olduğu kadar kapalı alanda da heyecan verici maçlar oynanabilir! Beş oyuncudan (artı kaleci) oluşan bir takım, yedi yedek oyuncuyla sahaya çıkabilir.

Futsal tam olarak nedir?

Bu terim adını İspanyolca/Portekizce futbol/futebol kelimelerinin ilk hecelerinin Fransızca/İspanyolca sala/salie; dünyanın her yerinde çok sayıda ulusal futsal takımı var ve ülkemiz 15 yıldır istikrarlı bir şekilde gelişen bir futbol takımıyla övünüyor.

Futsal Tarihi

Bilgilerimize göre futsal ilk olarak 1930’larda Uruguay’da ortaya çıktı. 1930’da beş kişilik takımların birbirlerine karşı 15’er dakika oynadığı ilk maçından bu yana, futsal kuralları kademeli olarak gelişti ve artık uluslararası kabul görmüş kurallara karşılık geliyor; Güney Amerika Kupası gibi 1965 turnuvalarından başlayarak turnuvalar düzenli olarak yapılmaya başlandı. Her oyunda olduğu gibi oyun kurallarına uymak futsalda da çok önemlidir.. Her oyunda olduğu gibi oyun kurallarına uymak futsalda da çok önemlidir..

On yıllardır salon futbolunun şampiyonu olarak hüküm süren Brezilya, futsal söz konusu olduğunda en büyük başarı öykülerinden biri olarak duruyor. FIFA o yıl Hong Kong ve Hollanda’da salon futbolu müsabakalarını resmen onayladığında – Brezilya galip geldi!

Pele, Zico ve Bebeto gibi ünlü futbol sporcularının da futsal becerileriyle tanındıklarını unutmayın – bu oyun Amerika’dan Avrupa’ya birçok ülkede hayranları tarafından takip ediliyor. Futsalın kuralları bilinen klasik futbol kurallarından biraz daha farklıdır.. Futsalın kuralları bilinen klasik futbol kurallarından biraz daha farklıdır.. Ünlüler futsal ile daha fazla ilgilenmeye başlıyor; dolayısıyla popülaritesini zamanla daha da artırıyor.

Futsal Kuralları Nedir?

Futsal, kuralları bakımından futboldan önemli ölçüde farklıdır. Salon futbolunun kurallarına hakim olarak rakibinize karşı avantaj elde edebilirsiniz.

 • Mini futbol sahaları tipik olarak 38 ila 42 metre uzunluğundadır ve 18 ila 25 metre genişliğinde oyun yüzeylerine sahiptir.
 • Futsal toplarının hedeflerini başarılı bir şekilde vurabilmesi için iki metre yüksekliğinde ve üç metre genişliğindeki kalelere doğru atılması gerekir.
 • Sadece iki oyuncu kalırsa, maç her ikisi de sakatlıktan veya çekilmeden dönene kadar ertelenir. Ancak sadece iki katılımcı kalırsa, devamı iptal edilebilir.
 • Hem erkek hem de bayan sporcular için spor kıyafetleri özel olarak oluşturulmalıdır. Sporcular tozluk, şort ve forma giymelidir, kaleciler ise bunun yerine eşofman giymeyi tercih edebilir.
 • Erkek ya da kadın her sporcu, spor salonu için özel olarak tasarlanmış spor ayakkabı giymeyi tercih eder.
 • Maçlar yaklaşık 40 dakika sürmektedir. 20 dakikalık iki yarıdan oluşurlar.
 • Hakemler, topun ne zaman oyuna girdiğini tespit etmek için zamanlayıcılar kullanır ve topun tavana veya duvarlara temas etmesi durumunda taşlar kullanılarak oyunlar oynanır.
 • Zaman zaman, bir sporcu belirli bir sahada 1-15 arasında oynayabilir. Her maç, dördü eşit güçte olmak üzere dört hakem tarafından denetlenir; tipik olarak bir hakem baş hakem olarak hareket eder ve maç sırasında ana otorite olarak hareket eder.
 • Bir oyuncu oyundan atıldıktan sonra oyuna geri dönemez; bu nedenle sahaya onların yerine bir yedek getirilir.
 • Başlama vuruşlarında, rakip takım oyuncuları, katıldıkları zamana göre toptan 5 metre veya daha uzakta durmalıdır.
 • Oyuncular ayrıca vuruşları 4 saniye içinde kabul etmeli veya onları rakip takıma kaybetme ve vuruş pasını oyuna geri alma riskini almalıdır.
 • Taç atışı ayakta duran oyuncular tarafından yapılır.
 • Taç atışları gol atmak için kullanılamaz.

Futsal Nasıl Oynanır?

Her futsal karşılaşmasının başlangıcında, her golü kimin atacağını ve savunacağını bir beraberlik belirler. İlk beraberliği kazanan takım kendi yarı sahasından başlamak için topa vururken devre arasında her iki kale de yer değiştirir. Futsal başlama vuruşları her maçın başında ve her golden sonra yapılır; Uzatma süresi gerekirse, üçüncü çeyrek oyununun sonunda ek bir başlama vuruşu da yapılabilir – ancak başlama vuruşları gol atma fırsatı sunmaz! Oyuncular, orta sahanın ortasında başlama vuruşuna başlamadan ve oyuna uygun şekilde başlamadan önce, sahanın kendi yarı alanında ve rakibin topundan en az üç metre uzakta kalmalıdır. Bir kez alındıktan sonra, diğer oyuncuların o topa sonraki dokunuşları, vuruşu yapan kişi tarafından daha fazla kullanılmasını yasaklar; aksi takdirde doğrudan rakip takımın saldırısı için kullanılabilir hale gelir.

Top, hücum oyuncularına dokunmadan direklerin arasından geçtiğinde ve kale çizgisini geçtiğinde puanlama gerçekleşir; Bir maç sırasında eşit sayıda gol atılırsa, beraberliği bozmak için uzatmalar veya penaltı atışları yapılabilir. Ancak her iki takım da kendi maçlarında tam olarak birer gol atarsa, maçları berabere biter ve bu meydana gelirse turnuvalarda daha fazla oyun oynanabilir.

Salon futbolu, herhangi bir faul olması durumunda penaltılar veya kartlar da dahil olmak üzere, fauller ve görevi kötüye kullanma söz konusu olduğunda, diğer tüm oyunlara benzer düzenlemelere tabidir ve hakemlerin kuralları çiğneyen oyuncuları cezalandırma yetkisi vardır.

Türkiye’de ve Dünyada Futsal

Son zamanlarda Türkiye, salon müsabakaları için FIFA’ya bağlı bir salon futbolu milli takımı kurdu. Bu arada, futsal takımları, Türkiye’de çok az profesyonel salon oyuncusu bulunduğundan, genellikle Benelüks ülkelerinden gelen oyuncularla 2005’ten beri uluslararası turnuvalara katılıyor.

Ümit Davala, Türkiye’nin milli takımının Romanya’ya karşı oynadığı ilk futsal maçında kaptan olarak seçildi, ancak 3 gol atarak Türk futsal tarihinde benzeri görülmemiş bir rekora imza attı. Kaybettiler ancak Romanya’nın mağlubiyetle sonuçlanmasına kıyasla etkileyici bir çaba olarak üç gol kaydetmeyi başardılar. En büyük futsal galibiyetleri, 2007’de Arnavutluk’a karşı, Türkiye’nin Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na (2012) katılmaya hak kazanmadan ve yarışmadan önce onlara karşı 6 golle kazandığı ve Sercan Görgülü’nün 2015’ten beri baş antrenör olarak seçildiği Arnavutluk’a karşı elde edildi.

Brezilya, İspanya ve İtalya, bu spora gelince, 2012’ye kadar düzenlenen şampiyonalarda madalya kazanan liderler arasında başı çekiyor. Yedi ile Brezilya, altı ile İspanya ve üç ile İtalya geliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *