Site icon En İyi Bahis Siteleri

Her gün egzersiz yapılır mı? Her gün spor yapmak kasları eritir mi? Her gün spor yapmanın zararı var mı?

Sporun birçok farklı tanımı ve sınırı vardır. Belirli bir hızda yürümek spor olarak kabul edilebilir. Spor önemlidir, aynı zamanda beslenmeniz, dinlenmeniz, uykunuz ve egzersiz süreniz de önemlidir. Bir kişinin puan kapasitesi kilo, yaş, cinsiyet, fiziksel ve zihinsel durum, yaşam tarzı ve metabolizma hızı gibi değişkenlerden etkilenebilir. Pek çok insan, özellikle yeni başlayanlar, günlük egzersiz yapıp yapamayacaklarını merak ediyor. Her gün egzersiz yapabilir misin?

Spora yeni başlayanların beklentilerini belirlemeleri önemlidir. Spor yapmak için birçok sebep var. İster profesyonel bir sporcu olmak, fit ve formda bir vücut elde etmek veya sadece daha sağlıklı hissetmek olsun, birçok nedenden dolayı spor yapabilirsiniz. Hedeflerinizi belirledikten sonra diyetisyenler ve kişisel antrenörler gibi uzmanlara danışın. Daha sonra sağlık sorunları veya yaralanmalar hakkında endişelenmeden egzersizi günlük yaşamınıza dahil edebilirsiniz.

Her gün spor yapmak sağlığa zararlı mı?

Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanımanız önemlidir. Sağlık durumunuzun belirli spor dallarına katılmanıza engel olup olmadığını öğrenmelisiniz. Spor, herkese uyacak şekilde uyarlanabilecek kadar geniş bir kavramdır. Düşük yoğunluklu sporlar her gün sorunsuz bir şekilde yapılabilir. Bu sporlar şunları içerir:

Uzmanlar, her gün ağırlık kaldırma gibi yoğun egzersizlerden kaçınmanızı tavsiye ediyor. Yoğun egzersiz fiziksel olarak stresli olabilir ve vücudu zorlayabilir. Zaman, dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Bir spora başlarken, yapılan egzersizin türü ve süresinin dikkate alınması önemlidir. Birey, tepkilerini gözlemleyerek kendini tanımlayabilir. Yavaş yavaş eylemlerinin daha fazla farkına varacaklar.

Her gün spor yapmanın kaslarınızın erimesine neden olacağını düşünüyor musunuz?

Uzmanlar, günlük spor yaptığınızda yaralanma riskinin arttığını söylüyor. Vücudunuza iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu zamanı verin. Bu dönemde kaslar büyümeye başlayacak ve vücut toparlanmaya başlayacaktır. Bununla birlikte, günlük egzersizin kasların erimesine neden olacağı doğru değildir. Sadece gelişme sürecini yavaşlatabilir. Spor bir saplantı haline gelmemeli. Spor hem fiziksel hem de psikolojik sağlığa faydalıdır. Bir sporu değerlendirirken bu yönü dikkate almak önemlidir.

Isınma egzersizlerinin önemini unutmamalısınız. Isınma, kas kramplarının yanı sıra diğer sağlık sorunları ve yaralanmalardan kaçınmak için gereklidir. Herhangi bir spora başlamadan önce ısınmak önemlidir. Jogging veya yürüyüş, yapılabilecek düşük yoğunluklu egzersizlerdir. Germe egzersizleri, vücudu daha yoğun egzersizler için hazırlar. Isınma ve esneme, vücudu esneme ve güçlendirmeyi içerir. Egzersizden sonra esneme ve soğuma önerilir. Bu, kasınızda birikmiş olan laktik asitlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Kas ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Ne zaman egzersiz yapmalısın?

Günün her saatinde egzersiz yapabilirsiniz. Gününüzü yaptığınız şeylere göre planlayın. Zinde ve sağlıklı insanların egzersiz yapma olasılığı daha yüksektir. Araştırmacılar uyandıktan sonra ve kahvaltıdan önce yapılan kardiyonun daha fazla yağ yakmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Daha fazla kalori yakarsınız. Tempoya alışkın değilseniz kendinizi yormamanız önemlidir. Yoğunluğunuzu ve hızınızı kademeli olarak artırabilirsiniz. Ne zaman egzersiz yaptığınızdan çok biyolojik zamanınızı da düşünmelisiniz. Egzersiz yapmaya hazır olduğunuzda, çok daha eğlencelidir. Uzmanlar, egzersizden hemen önce veya hemen sonra yemek yememeyi tavsiye ediyor. Uzmanlar spordan 1-2 saat önce ve spordan sonra ağır yemeklerden kaçınılmasını tavsiye ediyor.

Haftada kaç gün spor yapmalıyım?

Ne kadar süreyle veya ne sıklıkta çalışacakları sorulduğunda her kişi farklı bir yanıt verebilir. Cevaplar, yaptığınız spora bağlı olarak değişebilir. Örneğin profesyonel sporcular, bir dinlenme günü ile haftada altı kez antrenman yapabilirler. Ancak bu yoğun egzersizler uzman gözetiminde yapılır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için haftada sadece 3-4 kez egzersiz yapmanız yeterlidir. Dinlenme periyoduna ara verilmemeli, spor günleri ardı ardına yapılmamalıdır. Düzenli egzersiz birçok yönden faydalıdır.

Exit mobile version