Kylian Mbappe Kimdir?

Adını altın harflerle ölümsüzleştirecek, futbolun yükselen yıldızını öğreneceğiz. Kylian Mbappe, Fransa Milli Takımı ve oynadığı takımlar için harika bir oyuncu. Başarısını artırmaya devam edecek.

Kylian mbappe’nin hayatı

Fransız futbolcu Kylian Mbappe, 20 Aralık 1998’de Bondy’de doğdu. Hem Kamerunlu futbol antrenörü olan babası hem de Cezayirli hentbolcu annesi eski futbolculardı. Kylian, sporu seven bir ailede dünyaya geldi. Kylian’ın tüm kardeşleri futbol fanatiğidir. Kylian, küçük yaşlardan beri futbolla ilgileniyordu. Babasına göre Kylian, babası ona koçluk yapmaya başladığında altı yaşındaydı.

Kylian, futbolun mahallesini terk etmesine yardımcı olacağını biliyordu. En sevdiği aktivite futboldur. Fransa Futbol Federasyonu tarafından geleceğin yıldızı olarak kabul edilen genç futbolcu Kylian, şimdiden önemini göstermeye başlamıştı.

Monako: Bir Yıldız Doğuyor

Kylian Mbappe, gençliğinden beri futbol dünyasının yıldızı olmuştur. Chelsea’nin gençlik takımında oynadı. Ardından gerçekten parladığı Monaco Altyapı takımına katıldı.

Mbappe, başka bir Fransız yıldız Thierry Henry’nin elindeki Monaco rekorlarını geride bıraktı. Gol atıp maç başlatan en genç Monaco oyuncusuydu. 2016 yılında Monaco ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Mbappe, Avrupa’nın geri kalanının yanı sıra Monaco’da da başarılı bir kariyere sahip. Mbappe ve ekibi 2017’de Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale yükseldi. Aynı yıl Fransa Ligue 1 şampiyonluğunu da kazandı.

Mbappe ve Paris Saint-Germain Serüveni

Mbappe, Paris Saint-Germain’e kiralandıktan sonraki ilk yılında adından söz ettirdi. Hem hücumda hem de savunmada önemli rol oynayan bir forvet olan Mbappe, Mbappe’nin takım arkadaşları tarafından büyük saygı görüyor.

Mbappe’nin transfer ve piyasa değeri bilgileri de manşetlere çıkıyor. İlk yılını Paris kulübünde kiralık geçiren yıldız oyuncu, Fransa’nın en maliyetli genç oyuncusu ve aynı zamanda en çok transfer edilen futbolcusu olarak tarihe geçti. Bu transfer 145 milyon euroya ve 35 milyon euroya mal oldu.

Mbappe ve Neymar, Di Maria ve Cavani gibi yıldızlarla birlikte forma giydiği Paris Saint-Germain’deki kariyerinde her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. 2018-2019 Ligue 1 sezonunda yılın oyuncusu seçildi. Hem 2018-2019’da hem de 2019-2020’de Paris şampiyonu oldu. 2019-2020 Şampiyonlar Ligi sezonunu ise 2. sırada tamamladı.

Mbappe, Fransa Milli Takımı

Mbappe hem France A hem de FranceB için oynadı. Katıldığı turnuvalarda takımlarına goller attı. Hem 2016’da hem de 2018’de UEFA Avrupa 19 Yaş Altı Şampiyonası’nı ve FIFA Dünya Kupası’nı kazanan genç yıldız, 2018’de temposunu artırdı.

Ödüle doymayan yıldız!

Mbappe, dünya birinciliği de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. 2018 FIFA Dünya Kupası’nda En İyi Genç Oyuncu seçildi.

2017 ve 2018’de Fransa’da Yılın Oyuncusu gibi prestijli ödüller aldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *