Masa Tenisi Kuralları Nelerdir? Pinpon Nedir? Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde masa tenisi çok popülerdir. Masa tenisi oyunu top, raket ve masalarla oynanabilir. Spor İngiltere’de ortaya çıktı ve 19. yüzyılın sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne yayıldı. Oyun selüloit bir top ve bir tef raketi kullanılarak oynanır.

Ping-pong, adını raket topa çarptığında çıkan sesten de almıştır. 1920’de Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF), bir masa tenisi derneği veya federasyonu oluşturmak için yapılan birkaç başarısız girişimin ardından kuruldu. Bu organizasyonun 110’dan fazla katılımcı ülke federasyonu vardır.

Masa Tenisi Gereçleri

Masa Tenisi masası

Tablo normalde yeşil veya mavidir. Masa 274 cm uzunluğunda ve 152 cm genişliğindedir. Masa 76 cm yüksekliğindedir. Masa tenisi turnuvaları, en az altı metre genişliğinde ve on iki metre uzunluğunda bir masa gerektirir. File masanın ortasına kadar uzatıldığında 15 santimetre veya 25 milimetre yüksekliğinde olmalıdır. Buna ağ montajı denir.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi topları yapmak için selüloit veya benzeri plastikler kullanılır. Toplar beyaz veya turuncu renkte olabilir. Masa tenisi topları, 40 milimetre çapında küre şeklindedir. Topun ağırlığı 2,7 gramdır.

Masa Tenisi Raketi

En az %85’i ahşaptır. Ahşap raketler genellikle kaba bir kauçuk kaplama veya plastikle kaplanır. Toplarla temas eden raket yüzeyi sağlam ve pürüzsüz olmalıdır. Raketlerin topa temas eden yüzeylerini kaplayan kauçuk, maksimum kalınlığı 2 mm’yi geçmeyen sünger olmayan tırtıllı kauçuk olmalıdır.

Masa tenisinin kuralları nelerdir? Masa Tenisi nedir ve kuralları nelerdir?

Top oyun alanı içinde kalmalıdır. Oyun bir servis atışı ile başlar ve önceden kararlaştırıldığı gibi üç veya beş sete bölünür. Oyuncu kendi sahasında raketiyle topa yalnızca bir kez vurabilir ve ardından topu karşı sahaya gönderebilir. Kurallara uymayan oyuncunun rakibine puan verilir. Oyunu yeniden başlatmak için her noktadan sonra servis atılır. Servis atan oyuncu her beş noktada bir değiştirilir. 21 sayıya sahip olan oyuncu seti kazanır. Skor 20-20 berabere kalırsa, en çok puana sahip olan oyuncu kazanır. Oyuncular raketlerini kullanarak ve avuç içi açık topa vurarak servis atarlar. Top sadece servis sırasında diğer takımın sahasından sekmelidir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Her tarafta sadece iki oyuncunun olduğu çiftler oyunlarında servis atan oyuncu her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncu olacaktır. Servis atan oyuncu topu çapraz olarak masanın içinden gönderecektir. Her iki ortak da dönüşümlü olarak hizmet verir.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli: Topun oynandığı süre.
 • Top: Henüz servis için kaldırılmamış olsa bile top hala oyundadır. Top, servis atıldıktan sonra ralli sırasında sayı veya izin kararı verilinceye kadar oyunda kalır.
 • Drop: Tek bir skorla sonuçlanmayan bir ralli.
 • Sayı: Sayımlı bir ralli
 • Raket Eli : Raketi tutan el.
 • Serbest el: Raketsiz el. Serbest kol: Serbest elin kolu.
 • Bir oyuncu topa dokunursa veya raketi tutarken raketi tutan ele bileğinin hemen altından dokunursa, bu bir vuruş olarak kabul edilir.
 • Oyuncu, top sahaya varmadan veya sahadan ayrılmadan önce rakibin giysisinin herhangi bir yerine veya rakibin taşıdığı veya giydiği bir nesneye değerse, topa blok yapar.
 • Çoğu rallide topa ilk vuran oyuncu servis atan oyuncudur.
 • Geri dönen oyuncu, topa vuran ikinci oyuncudur.
 • Maçlardan hakemler sorumludur.
 • Masa tenisi maçlarında gerektiğinde hakeme yardımcı olmak için her zaman bir yardımcı hakem bulunur.
 • Maçın başında masa tenisçileri top dışında bir şey giymezler.
 • Bir maçta top filenin masa dışındaki kısmının üstünden veya altından geçerse, topun filenin üzerinden veya altından da geçtiği kabul edilir. Masa uzantısı, masa tenisi sahasının uç noktaları arasındaki mesafe olarak tanımlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *