Spor Aktiviteleri Sonrası Kas Ağrıları İçin Neler Yapılabilir?

Yeni egzersizlere başlamak, durdurmak veya başlamak, her fiziksel aktiviteden sonra birkaç gün kas ağrısına neden olabilir – bu normaldir ve beklenir; ancak etkilerini azaltmak için bazı adımlar atmak onları daha da azaltabilir. Olumsuz etkilerini azaltmanın ve günlük yaşam ve spor zevkini etkilemesini önlemenin yollarını tartışmadan önce kas ağrısının neden oluştuğunu tartışalım; Tüm bu egzersiz sonrası kas ağrısı bilgileri için bu makaleyi okuyun!

Sporla İlişkili Kas Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Uzun bir aradan sonra egzersize geri döndüğünüzde, gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı (DOMS) olasıdır. Bu, yeni egzersiz rutinlerini değiştirirken veya başlatırken meydana gelir; yoğunluğu ve süreyi artırmak veya tamamen farklı bir plana başlamak. DOMS, egzersizden kaynaklanan fiziksel efor sırasında oluşan mikro iskelet hasarından kaynaklanır; hem amatör hem de profesyonel sporcular bunu düzenli olarak deneyimliyor; kaslarınız zamanla uyum sağlayacağı için endişe yaratmamalıdır.

Egzersiz sonrası ağrının tek nedeni DOMS olmayabilir; kas yorgunluğu başka bir potansiyel katkıda bulunur. Laktik asit kas yorgunluğunda önemli bir rol oynar. Kalıntı laktik asitlerin birikmesi ve enerji depolarının tükenmesi nedeniyle, egzersizden sonra kas yorgunluğundan kaynaklanan rahatsızlık birkaç saat sürebilir.

Aşağıdakiler kas yorgunluğuna ve ağrısına katkıda bulunabilecek faktörlerdir:

 • Yakın zamanda egzersiz yapmaya başladıysanız, vücudunuz uyum sağladıkça 2-3 gün boyunca başlangıçta ağrı hissedebilir; Bu rahatsızlık, uygulamanız arttıkça en kısa sürede yatışmalıdır. Zaman ilerledikçe ve alayına devam ediyorsun.
 • Daha sonra esneme veya soğuma ihmal edilerek kaslar kapasitelerinin izin verdiğinden daha fazla gerildiğinde ağrılı durumlar ortaya çıkar. Fiziksel aktivitelere girmeden önce kaslar her zaman gerilmelidir.
 • Egzersiz Yaparken Dikkatini Vermemek: Egzersiz yaparken her harekete – özellikle nefes almaya – dikkat etmemek, kaslarınızı ağrıtabilir ve gerilmelerine neden olabilir. Bu meydana gelirse, egzersiziniz sırasında kaslar tamamen ağrıyabilir.

Spor Sonrası Kas Ağrılarını Önlemek İçin Yapabilecekleriniz

Spor aktivitesi öncesinde ve sırasında belirli adımları uygulayarak spor sonrası karın ya da bacak ağrısı gibi ağrıların azalmasına ya da önlenmesine yardımcı olabilir. İşte denemeniz gerekenler:

 • Kas ağrısını önlemek için herhangi bir yeni antrenmana yavaşça başlayın.
 • Egzersiz yapmadan önce, kalp atış hızı ve esnekliğin yanı sıra kan akışını iyileştiren dinamik esneme hareketleri yapın.
 • Ayrıca, fiziksel egzersize başlamadan önce kahve veya benzeri kafein içeren içecekler içmek, etkili bir seansın sağlanmasına yardımcı olmak için ek destek sağlayabilir.
 • Su, fiziksel aktivite için gereklidir.
 • Laktik asit oluşumunu sınırlamak ve egzersiz sonrası rahatsızlığı azaltmak için, her setten sonra aerobik egzersizler yaparak veya yavaş yürüyerek egzersiz programınıza soğuma seansları ekleyin.

Spor Sonrası Kas Ağrıları İçin Tedavi Seçeneklerim Nelerdir?

Basit fiziksel aktiviteler bile DOMS (gecikmeli kas ağrısı veya kas yorgunluğu) nedeniyle ağrılı hale gelebilir. Aşağıda, herhangi bir kas rahatsızlığını gidermeye yardımcı olacak ipuçları verilmiştir; Ayrıca, kalıcı ağrı devam ederse doktorunuzu görmek akıllıca olacaktır.

 • Dinlenmek, kas ağrısını hafifletmenin en iyi yollarından biridir. Kademeli olarak geri dönmeden önce yoğun antrenmanlardan kısa bir ara verin.
 • Spordan sonra doğrudan ağrılı bölgelere ısı uygulamak, gerektiğinde ısıtma şeritleri veya sıcak havlular kullanmak veya ılık bir banyo yaparak tamamen rahatlamak ağrıyı hafifletmenin bir yoludur.
 • Kasları ve eklemleri gevşetmek için ısı tedavisi uygulandıktan sonra soğuk tedavisinden de yararlanılabilir. Buz paketleri veya soğuk kompresler gibi soğuk terapi ürünleri kullanılmalıdır. Zararlı olabileceğinden ve daha fazla iltihaplanmaya neden olabileceğinden, doğrudan cildinize doğrudan buz koymamayı lütfen unutmayın.
 • Masaj, performansı artırarak ve DOMS semptomlarını azaltarak kas ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilir. Kan akışını düzenleyen, gerginliği azaltan ve tüm vücudu rahatlatan masaj, iyileştirilmiş kas performansı ve azaltılmış DOMS semptomları açısından da fayda sağlayabilecek harika terapötik gevşeme terapisi biçimleridir.
 • Önce bir sağlık uzmanına danışmadan kas gevşetici veya ilaç kullanırken dikkatli olun. Çalışmalar ayrıca ananas, zencefil ve kiraz gibi iltihap önleyici gıdaların kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir; Rahatlamak için bu öğeleri günlük diyet planınıza dahil etmeyi deneyin.

Merak mı ediyorsunuz: “Kaslarım Ağrımasına Rağmen Spor Yapabilir miyim?” Sorunuz buysa, kaslarınızı yormayan egzersizler, ağrıyı önemli ölçüde azaltabilir ve kaslardaki gerginliği gidermeye yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *