Spor Ne Zaman Yapılmalı? Spor İçin Doğru Zaman Nedir?

Birçok insan formda olmak için erken kalkmaları gerektiğini düşünür. Bazı insanlar okula ya da işe gitmek için erken kalkmak zorunda oldukları için sporu hayatlarına sığdırmakta zorlanırlar. Akşam ve öğlen egzersizi, sabah egzersizi kadar etkilidir. Bazı uzmanlar bir egzersizin türünün, yoğunluğunun ve süresinin süresinden daha önemli olduğunu düşünüyor. Bu fikri destekleyen uzmanlar haftada beş gün 30 dakika önermektedir.

“Ne zaman spor yapmalıyım?” sorusuna cevap vermenin en iyi yolu. sorusuna cevap vermektir. Bilim en iyi rehberdir, kişisel görüşünüz değil. Uzmanlar, spor yapmanın her zaman sağlığınız için iyi olduğunu söylüyor. Birçok çalışma, gün boyunca egzersiz yapmanın sağlık yararlarını da göstermiştir.

Tıpkı bitkiler, hayvanlar ve mantarlar gibi insanların da güneş tarafından kontrol edilen bir saati vardır. Güneşin konumu ve yoğunluğu, belirli vücut bölümleri tarafından kimyasalların salınmasını etkiler. Saat ayrıca 24 saatlik metabolizmayı da kontrol eder. Örneğin melatonin seviyeleri, sirkadiyen saatle doğrudan bağlantılıdır. Sirkadiyen ritim kan basıncını, vücut ısısını, uyku/uyanıklık döngüsünü ve uyku/uyanıklık döngüsünü düzenler.

Bu sorunun arkasında yatan sirkadiyen ritmi fark etmiş olabilirsiniz. Spor yapmak için ideal zaman nedir? Egzersiz genellikle çoğu insanın ideal olarak kabul ettiği bir zamanda yapılır çünkü melatonin ve büyüme hormonu gibi hormonlar sirkadiyen ritimle yakından ilişkilidir. Günün en iyi saatini seçerek daha fazla kalori yakmak veya kas gelişimini hızlandırmak mümkündür. Bu, saatlere kesinlikle uymanız gerektiği anlamına mı geliyor?

Sabah sporu

Kulağa harika geliyor, değil mi? Gün doğmadan enerjik uyanıp deniz kenarında koşu yapabilir ya da spor salonunda egzersiz yaptıktan sonra soğuk bir duş alabilirsiniz. Enerjinizi artırmak için kolajen içeren yeşil bir içecek hazırlayın ve işe ya da okula gidin. Bu güne başlamak için harika bir yol. Gün boyunca aktifseniz, bunun gibi bir rutini kolayca yapabilirsiniz. İnsanların sadece %15’i son derece aktif ve sadece %16’sı orta derecede aktif. Bu, %69’unun bir sabah rutini geliştirmek için daha fazlasını yapması gerektiği anlamına geliyor. Sabah egzersizi birçok yönden faydalıdır. Sabahları egzersiz yapmanın birçok faydası vardır.

Sabah Sporunun Faydaları

Sabah egzersizi birçok yönden faydalıdır. Sabah egzersizinin birçok faydası vardır.

Uzmanlar, sirkadiyen saati düzenlemek isteyen kişilerin güneş ışığında aerobik ve direnç egzersizleri yapmasını öneriyor.

Gün içinde egzersiz yapmak, sabahları daha enerjik hissetmenize ve yorgunluğu azaltmanıza yardımcı olabilir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, sabahın erken saatlerinde egzersiz yapan kişilerin, gün içinde daha az sosyal etkileşime sahip oldukları ve yapacak işleri olduğu için rutinlerine bağlı kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bir çalışma, sabah egzersiz yapanların gece egzersiz yapanlardan daha az ağrı yaşadığını gösterdi.

Araştırmacılar, gün boyunca egzersiz yapan kişilerin iştahlarını daha iyi kontrol edebildiklerini bulmuşlardır.

Sabah egzersiz yapanların, elleri boşken egzersiz yaptıkları için yağ yakma olasılığı daha yüksektir.

Sabah Sporları: Dezavantajları

Sabah egzersizinde bile küçük dezavantajlar bulunabilir. Dezavantajları aşağıdadır:

Sabahları hava daha serin olduğu için kaslarınız daha güçlü olacaktır. Egzersiz sonrası kaslarınızı esnetmezseniz, kaslarınızdaki sertlik hareketleri etkili bir şekilde yapmanızı engelleyebilir. Esneyerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Egzersiz sabahları aç karnına yapılmalıdır. Kaslarda ve karaciğerde depolanan glikojen miktarı, egzersizin etkinliğini doğrudan etkiler.

Sabahları egzersiz yaparak en derin uykunuzu bozabilirsiniz. Bu senaryoyu defalarca tekrarlarsanız kronik uykusuzluk geliştirebilirsiniz.

Öğle Sporu

Öğle yemeği genellikle işte veya okulda geçirilir. Bazı insanlar arkadaşlarıyla veya iş için öğle yemeği yemeyi tercih edebilir. Çoğu insan öğle yemeği saatini spor yaparak veya egzersiz yaparak geçiremez.

Birçok şirket öğle yemeğini dinlenme zamanı olarak kullanır. Kilo vermeye çalışan birçok kişi, yemek yedikten sonra yürümeyi tercih ediyor.

Öğle Sporu: Yararları

Gün içinde egzersiz yapmanın birçok faydası vardır.

Sirkadiyen ritimler, 13 ile 18 yaşları arasında insanların en aktif ve enerjik olduğunu gösteriyor. Bu saatler arasında antrenman yapmak oldukça verimlidir.

Çalışmalar, kas gücünün ve sprintin öğle saatlerinde en iyi durumda olduğunu göstermiştir. Öğlen egzersizi, sabah egzersizinden %20’ye kadar daha etkilidir.

Vücut ısınız artacak ve daha hızlı egzersiz yapmanızı sağlayacaktır.

Hem erkek hem de kadın öğle saatlerinde daha fazla testosteron salgılar. Öğlen egzersizi, kas ve güç oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Öğle sporu dezavantajları

Çoğu kişi günün en yoğun saatleri olmasına rağmen 13-18 saatleri arasında spor yapmıyor.

Sadece bir saat egzersiz yapsalar bile, bazı insanlar bunu öğle yemeği molasında yapmaktan hoşlanır. Daha sonra işe veya okula dönmekte zorlanabilirler.

Akşam Sporu

Birçok insan, gece veya akşam egzersiz yaparsa uyku sorunu yaşayacağından korkar. Bazı uyku araştırmalarına göre yatmadan 20 dakika önce yapılan düşük yoğunluklu egzersizler kişilerin uykuya dalmasını zorlaştırmıyor. Stresli bir iş gününden sonra yürümek gibi hafif egzersizler zihninizi boşaltmanıza yardımcı olur ve uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

Uzmanlar geceleri yoğun egzersiz yapmamanızı tavsiye ediyor. Orta şiddetteki egzersizinizi yatmadan 90 dakika önce bitirmelisiniz. Egzersiz ve uyku en iyi şekilde bir buçuk saat arayla yapılır. Bu, vücudunuzun soğumasını ve endorfinlerin ve sıcaklığın düşmesini sağlayarak sizi uykuya hazırlar. Akşam egzersizi, günün diğer saatlerinden farklı değildir. Hem avantajları hem de dezavantajları vardır. İşte bazı avantajlar ve dezavantajlar.

Akşam Sporu Faydaları

Akşam egzersizi, çok fazla TV izlemek ve sağlıksız abur cubur yemek gibi kötü alışkanlıkları değiştirmek için harika bir yoldur.

Akşam yapılan kuvvet ve dayanıklılık antrenmanları, 12 hafta içinde kas kütlesi kazanmanıza yardımcı olabilir.

Akşam egzersizi, stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacak endorfinleri artırabilir.

Akşam sporu dezavantajları

HIIT ve CrossFit gibi yüksek yoğunluklu egzersizler yapıyorsanız uykuya dalmakta zorluk çekebilirsiniz.

Uyumakta güçlük çekiyorsanız uzmanlar akşam sporu ile yatma arasındaki sürenin 3-4 saat olarak tutulmasını tavsiye ediyor. Uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte zorluk çekiyorsanız, sabah veya öğleden sonra egzersiz yapmanız önerilir.

Yorgunsanız veya uzun bir iş gününüz varsa, akşamları egzersiz yapmak canınızdan istemeyebilir.

Akşamlar, konserler ve sosyal toplantılar gibi etkinliklerle doldurulabilir. Ayrıca oyunlar, filmler ve tiyatro gösterileri de var. Tüm aktivitelerden dolayı düzenli bir spor programı oluşturmakta zorlanabilirsiniz.

Egzersiz Yapmak İçin En İyi Zaman Nedir?

Egzersiz yapmak için en iyi zamanı bulmak için bu ipuçlarını kullanın[7]. İşte bazı yararlı ipuçları:

Sirkadiyen saatinizi düzenlemek için gece veya ayrı öğleden sonra ve akşam egzersizleri yapabilirsiniz. Gece egzersiz yapın veya sirkadiyen ritminizi düzenlemek için öğleden sonra ve akşam ayrı egzersizler yapın.

Günlük ve haftalık programlarınızı yeniden değerlendirin. Normal eğitim saatlerini planınıza dahil etmeyin.

Sabah kalktığınızda ve uykuya daldığınız zaman gibi uyku düzeninizi takip edin. Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız gün içinde egzersiz yapın.

Sabah ve öğleden sonra ayrı ayrı egzersiz yapın. Her egzersizden elde ettiğiniz sonuçları kendinize bildirin ve günün diğer saatlerinde nasıl hissettiğinizi not edin. Hangi saatlerde egzersiz yapmayı tercih ettiğiniz ve haftanın diğer zamanlarında nasıl hissettiğiniz gibi soruları yanıtlayarak süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Egzersiz hedeflerinizi belirleyin. Gün boyunca kalori yakabilir ve ardından akşam kas inşa edebilirsiniz.

Enerji seviyenizi takip edin ve gün boyunca uyuyun. Pilates ve Yoga gibi egzersizler uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Egzersiz programı esnek olmalıdır. Size uygunsa pazartesi, çarşamba ve cuma sabahları yüksek yoğunlukta egzersiz yapabilirsiniz. Diğer günlerde akşamları düşük veya orta yoğunlukta kardiyo yapmayı tercih edebilirsiniz.

Uyarılar

Uzmanlar, yaşadığınız saat diliminden bağımsız olarak egzersiz programınıza bağlı kalmanızı tavsiye ediyor. Birçok insan düzenli bir fitness veya egzersiz rutini geliştirmeyi zor bulmaktadır. Rutininizin yorgunluk, planlanmamış bir toplantı veya hatta bir arkadaş toplantısı nedeniyle kesintiye uğradığını fark edebilirsiniz. Sürekli kesintiye uğrarsanız spor yapma ve egzersiz yapma alışkanlığınızı kırabilirsiniz.

Sabah, öğleden sonra veya akşam sürekli egzersiz yapmak sadece faydalı olabilir. Birçok uzman düzenli bir rutini takip etmeyi önerir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *