Tüm Spor Dallarında En Fazla Kupaya Sahip Takımlar

Real Madrid, tüm zamanların önde gelen spor takımlarından biridir ve rakiplerini yenerek ve şampiyon olarak damgasını vurmuştur – bu, onları tartışmasız genel kulüp başarısı açısından şimdiye kadar görülen en başarılı futbol kulüplerinden biri yapar – ana faktörlerden biri Real’in UEFA Şampiyonlar Ligi rekabetinin hakimiyeti. Futbol, basketbol ve voleybol liglerinin en iyi takımlarını ve bunların kazanılan FIFA Dünya Kupası veya Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası kupaları gibi farklı liglerdeki başarılarını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

FIFA Dünya Kupası

En çok futbol şampiyonasını kazanan ülkeler listemiz, bu gıpta ile bakılan ödülü evlerine götüren birkaç ülkeyi içeriyor: Brezilya, 1958 – 2002 yılları arasında dört Dünya Kupası galibiyetiyle en çok kazandı; ikisi ikinci kez kazanıldı ama sonunda her seferinde üçüncü oldu! Şimdi, Roberto Carlos’un saflarının bir parçası olmasıyla, bu sefer genel klasmanda dördüncü oldular!

UEFA Şampiyonlar Ligi

2010 yılından bu yana UEFA Şampiyonlar Ligi’nde en büyük başarıyı hangi takımın elde ettiğini inceleyelim. Real Madrid bariz bir cevap olarak öne çıkıyor; Şimdiye kadar on üç UEFA Şampiyonası şampiyonluğu ve 2010’dan bu yana altı UEFA Kupası şampiyonluğundan dördü ile futbol tarihinin en büyük takımlarından biri olarak kabul ediliyor. Sadece 2010-2010 arasında, Madrid en çok kupa kazanan takım oldu.

Süper Lig

Süper Lig, Türkiye’nin en üst düzey futbol ligi. Galatasaray, 22 şampiyonlukla Türkiye’nin en başarılı takımı; 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında başarılarına devam etmeden önce 2014-2015 sezonunda dört yıldız kazandılar ve uluslararası başarıyı eve götürmeden önce iki sezon daha art arda dördüncü yıldızı elde ettiler – Türkiye’den UEFA Kupası’nı yenilgi yaşamadan kazanan tek takım oldular!

NBA

Listemizde sıradaki basketbol – dünya çapında önde gelen yönetim organlarından biri olan Ulusal Basketbol Birliği ile. Boston Celtics, zaman içinde 17 şampiyonluk yüzüğünü elinde tuttu – en son 2008’de geri döndüler. Yoğun bir final mücadelesinde Los Angeles Lakers’ı 39 sayı yenerek, hala bir NBA sahasında görülen en büyük takımlardan biri olarak kabul ediliyor.

EuroLeague

EuroLeague’e düzenli olarak katılan Anadolu Efes ve Fenerbahçe erkek basketbol kulüplerinin yanı sıra Real Madrid, Avrupa’nın EuroLeague basketbol liginde Türk basketbolseverler tarafından yakından takip ediliyor. Real Madrid, 1997-1998 sezonundan bu yana kazandığı 10 şampiyonlukla lider durumda: son galibiyetleri 2017-2018 finalinde Fenerbahçe Doğuş’a karşı 85-80’lik galibiyetle geldi ve ertesi yıl pandemi endişeleri nedeniyle üçüncü oldu; Anadolu Efes, 2018 finalinde o yıl Fenerbahçe Doğuş’a karşı 85-80 galibiyet serisine neredeyse koşan bir takımdı (daha sonra pandemi kısıtlamaları nedeniyle iptal olacaktı); Real Madrid, Anadolu Efes’in 2017-2018 sezonunda Fenerbahçe Doğuş’u 85-80’lik skorla mağlup ederek son şampiyonluğunu kazandığı o günden önceki son şampiyonluğunu elde etmişti; Anadolu Efes, pandemi endişeleri nedeniyle iptal edilmeden önce 2017-2018’de şampiyondu; Anadolu Efes o yıl da şampiyondu, o yıl da şampiyonluğunu kazandı; Anadolu Efes’in Fenerbahçe Doğuş’u 85-80 yenerek tekrar zafere ulaştığı 2017/2018 sezonunda Real Madrid yenilmeden tüm sezon boyunca yenilmedi; Real Madrid en son, Anadolu Efs’in Fenerbahçe Doğuş’u 85-80’lik skorla mağlup ettiği Fenerbahçe Doğuş’u bir sonraki yıl üçüncü sırada bitirdiğinde bir şampiyonluk daha kazandı. Anadolus’a karşı kazandı, Andro’nun F.’yi yenmesiyle tekrar kazandı.

Basketbol Süper Ligi

Anadolu Efes, 2019 Basketbol Süper Ligi turnuvası kapsamında, EuroLeague’den sonra Türk basketbolunun baskın takımı olduğunu bir kez daha kanıtladı. 2009’dan bu yana 14 lig şampiyonluğu kazandılar – 10 yılını sakatlıklar nedeniyle kaçırdılar. Sonunda, 2009’dan itibaren nihayet kendileri birinci sırayı almadan önce, 12 ikinci sırayı bitirdikten sonra zirveye geri döndüler.

Kadınlar voleybol kulübü dünya şampiyonları.

Vakıfbank ve Eczacıbaşı, ilk kez 1991’de Brezilya’da düzenlenen bu şampiyonanın en başarılı iki takımı oldular. Türkiye takımlarının başarısı sayesinde, Türkiye bu yarışmada genel olarak en başarılı ülke oldu; on iki ilk üç bitirdik; 1991-2015 yılları arasında 6 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı! Vakıfbank, Brezilyalı rakiplerine karşı aldığı 3 galibiyetle en çok birincilik elde eden takım oldu: 2013, 2017 ve 2018

CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi.

Ligin ilk başladığı 1960 ile 1977 yılları arasında on bir CEV Kupası şampiyonluğu kazanan Dinamo Moskova, Sovyetlerin çöküşünden sonraki mücadeleleri başarılarında önemli değişikliklere neden olana kadar ligin en baskın takımı haline geldi. Türkiye Vakıfbank İstanbul, 2010’dan bu yana dört şampiyonluk galibiyetiyle şampiyon olmaya devam ediyor. Bu efsanevi galibiyet 2010’da gerçekleşti.

Türkiye Kadınlar Voleybol Ligi.

Eczacıbaşı uzun süredir Sultanlar Ligi’ni domine ediyor. Eczacıbaşı 2012’den beri birinci olamasa da, kazandıkları 16 şampiyonluk ciltler dolusu başarıyı anlatıyor; bir ulusal veya uluslararası turnuvayı (AXA Insurance Şampiyonlar Kupası veya FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası gibi) kazanmadan bile. Vakıfbank İstanbul, zaman içinde 11 şampiyonluk kazanan en başarılı ikinci takım konumunda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *