Tüm Zamanların En Çok Gol Atan Futbolcuları

Futbol, tüm dünyada milyonlarca insanı kendine çeken bir spordur. Sporun hem saha içi hem de saha dışı birçok farklı hareketi vardır. Hayranlarına anlatacak farklı hikayeleri var. Goller futboldaki en heyecan verici hareketlerden biridir. Her oyuncunun gol attığında nasıl hissettiğine ve her oyuncunun attığı gol sayısına bakacağız. Sadece dünyanın en çok gol atan oyuncularına değil, aynı zamanda tarih boyunca en çok gol atanlara da bakacağız.

Tarihin en çok gol atanları

Bu liste, 15 Mart 2021 tarihli Resmi Maç İstatistikleri olan Rec.Sport.Soccer İstatistik Vakfı’na (RSSSF) dayanmaktadır. RSSSF, birçok yetkili tarafından kullanılan bir futbol arşividir.

Birçok golcü tarihe altın harflerle damgasını vurdu. Cristiano Messi ve Lionel Messi de dahil olmak üzere futbol tarihinin en çok gol atan oyuncularına bakın.

İlk 10 ile başlayalım. Daha sonra futbol dünyasındaki yolculuğumuza biraz daha ilginç gerçeklerle devam edeceğiz.

10 – Abe Lenstra

Hollandalı milli futbolcu Abe Lenstra bir efsanedir. 1936 ile 1963 yılları arasında 752 maçta 710 gol kaydetti.

9 – Gerd Müller

Almanya’nın en ünlü futbolcularından biri olan Gerd Müller, 793 maçta 735 gol kaydetti.

8 – Lionel Messi

Lionel Messi futbol oynamaya devam ediyor. Messi, 15 Mart 2020 tarihine kadar oynadığı 966 maçta 761 gol kaydetti. Cristiano Ronaldo, Messi ve modern zamanların en büyük rakipleri arasındaki mücadele devam ediyor.

7 – Pele

Pele, 1000’den fazla gol attığını iddia ediyor. Pele sadece 841 maç oynadı. En çok gol atan oyuncular listesinde ise 755. sırada yer alıyor. Pele, birçok kişinin favori sporcusu ve tüm zamanların en çok gol atan oyuncuları listesinde 7. sırada yer alıyor.

6 – Romario

Listemizdeki bir sonraki Brezilyalı forvet. Brezilyalı forvet Romario, 2009 ile 2010 yılları arasında oynadığı 1.000 maçta 780 gol kaydetti.

5 – Cristiano Ronaldo

Portekizli Cristiano Ronaldo, şu anda Lionel Messi’nin ardından 788 golle dünyada ikinci resmi maç golüdür. Ronaldo hala bir numara olmak için çabalıyor.

4 – Ferenc Deak

Macaristan’ın en büyük oyuncularından biri ve vatandaşının bir sıra gerisinde olan Ferenc Deak, 1939’dan 1959’a kadar aktifti. 510 maç oynadı. Bu maçlarda 794 gol atan yıldızın kim olduğu hala bilinmiyor.

3 – Ferenc Puskas

Listenin üçüncü sırasında Macaristan’dan Puskas Ödülü sahibi Ferenc Puskas yer alıyor. Gol denilince akla gelen isimlerden biri de kendisi. 794 maçta 808 gol attı.

2 – Josef Bican

Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nda doğan Josef Pepi Bican, hem Çekoslovak hem de Avusturya milli takımlarında forma giydi. 948 maçta 621 gol kaydetti.

1 – Erwin Helmchen

Erwin Helmchen 982 gol atma rekorunu elinde tutuyor. Erwin Helmchen 982 gol atma rekorunu elinde tutuyor. Helmchen 1907’de Almanya’da doğdu. Erwin Helmchen 1907’de Almanya’da doğdu. Bir maçta ortalama 1.72 gol kaydetti.

Bir Maçın En Golcü Oyuncusu

Archie Thompson, iddia edilen 14 Pele golünün yerine tek bir maçta 13 gol attı. Bu, herhangi bir oyuncu tarafından atılan en çok gol rekoru. Bu rekor, Avustralya Milli Takımı tarafından 2002 Dünya Kupası Elemeleri maçında Amerikan Samoası’nı 311-0 mağlup ederek kırıldı.

Yılın En Golcü Oyuncusu

Lionel Messi, tarihin en büyük golcüsü. 2012 yılında Lionel Messi 69 maçta 91 gol kaydetti. 365’i 4’e bölersek günde bir gol buluruz.

En Çok Gol Yiyen Kaleci

Rogerio Ceni, çoğu futbol taraftarının tanıyacağı bir isimdir. Kariyeri boyunca en çok gol atan kalecidir. Ceni, serbest vuruşlarda ve penaltı vuruşlarında çok başarılıydı. Ceni, 23 yıllık kariyerinde 1.257 maça çıktı ve 131 gol kaydetti.

Dünya Kupası’nda en çok gol atan oyuncu

Miroslav Kolose 16 golle bu kategoride şu anki rekor sahibi. Alman Milli Takımı’nın bir üyesi olarak oynadığı dört Dünya Kupası’nda, rakibin savunması için sürekli bir tehlike oluşturuyordu.

Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nde en çok gol atan oyuncular

Cristiano Ronaldo, 17 Mart 2021 tarihinden bu yana Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarının en skorer ismi konumunda. Lionel Messi, 175 maçta attığı 119 golle Cristiano Ronaldo’nun en yakın rakibi.

Süper Lig’in En Golcü Oyuncusu

Türkiye liglerinin en skorer ismi Hakan Şükür, dünyanın en iyi oyuncusu. 195 golü olan Hami Mandıralı ise ikinci sırada. Burak Yılmaz’ın 187 golü var. Bugün kariyerine Fransa’da futbolcu olarak devam ediyor.

Makalemiz artık tamamlandı. Maç gol yağmuru gibiydi. Kramponlarınızı ve formanızı giydiğiniz anda oyuna başlayabilirsiniz. Sahada en çok golü at.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *