Uyku Sorunlarıyla mı Mücadele Ediyorsunuz? Yatmadan önce Egzersiz yapmayı deneyin

İster ilk spor deneyimleri, ister sadece düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamak isteyin, çoğu insan kendileri için en uygun egzersiz zamanı ve yolu hakkında aynı soruyu soruyor: İdeal zaman ve yöntem ne zaman? Aç karnına veya yemek yemeden yatmadan önce egzersiz yapılabilir mi ve uyumadan önce egzersiz yapmak kilo vermeye ve kas gelişimine yardımcı olur mu? Uzmanlar, ne zaman en iyi olduğu konusunda da aynı fikirde değiller; bazıları sporu veya akşam aktivitelerini daha avantajlı bulurken, diğerleri optimal sağlık yararları için uyumadan önce yapar; cevapları birlikte bulalım!

Spor Saatleri Nasıl Belirlenir?

Spor tutkunlarının çeşitli hedefleri vardır; bu kilo vermek, kas kütlesi oluşturmak veya genel olarak daha iyi hissetmek anlamına gelebilir. Tüm fitness tutkunları tek bir hedefi paylaşır – gelişmiş ve sağlıklı bir vücut! Bazen hangi sporun veya etkinliğin bu hedeflere en iyi şekilde ulaşacağı konusunda kafa karışıklığı olabilir; herkesin biyolojik ritmi, günlük yaşam hızı ve sağlığı farklıdır, yani herkes için atletik aktiviteye katılmak için mükemmel bir zaman veya gün yoktur.

Sağlığınız elveriyorsa sabahları aç karnına sporu mümkünse yemek yemeden ilk iş olarak yapmalısınız. Uyandığımızda glikojen depolarımız tükenir, bu nedenle spor için gereken enerji yağ depolarından gelir; akşam ve gece yapılan fiziksel aktiviteler, hava karardıktan sonra yapılan egzersizler için yağ rezervlerinden enerji sağladıkları için kaliteli uyku düzenini geliştirirken rahatlama faydaları sağlayabilir. Akşam spor aktivitelerinde, gece yapılan egzersizlerden maksimum sonuç almak için tempo ve süre çok önemlidir.

Uyku Bozukluğu ve Akşam Sporları Nasıl İlişkilendirilebilir?

Birçok kişi uyumakta güçlük çeker. Uykusuzluklarının arkasında pek çok neden olabilir: hastalık, sağlıksız beslenme ve kafein alma alışkanlıkları veya buna neden olan kötü alışkanlıklar gibi stres faktörleri katkıda bulunabilir.

Uyumakta güçlük çekiyorsanız, yatmadan önce egzersiz yapmak dinlenmeye ters etki yapabilir. Kısmen doğru; Akşamları egzersiz yapmak, egzersiz yoğunluğunuz arttıkça kalp atış hızı veya adrenalin seviyeleri yükseldiğinden yorgunluğu bile artırabilir. “Evet!” Yanıtlayanlar bunu söylediklerinde bize ne demek istediklerini söylüyorlar? Egzersizin insanların sağlıklı bir şekilde uyumasına nasıl yardımcı olabileceğine dair birkaç strateji:

Kaslarınızı Gerin ve Vücudunuzdaki Gerginliği Azaltın

Hayatınızın hızı ne olursa olsun, günün sonunda sizi bitkin ve kaslarınızı gün boyunca kullanmaktan yorgun bırakabilir – muhtemelen uyumayı normalden daha zor hale getirir. Gece geç saatlerde yapılan spor aktiviteleri, kas gerginliğini azaltırken aynı anda vücudunuzu rahatlatacaktır – belki bisiklet, tenis veya benzeri bir şey denemek?

Kendinizi daha enerjik hissettiğinizde, sabah için yoğun kardiyo, HIIT ve ağırlık çalışması planlayın. Daha iyi uyku düzeni sağlamaya yardımcı olabilecek gece egzersizleri için, kalp atışlarını hızlandırmak yerine kasları gevşeten aktiviteleri seçin; düşük etkili Pilates veya yoga uygulamaları ideal olabilir, ardından gerginliği azaltmak, stres düzeylerini azaltmak ve kendi bireysel ihtiyaçlarınıza odaklanmak için soğuma ve ardından soğuma alayı olarak esneme egzersizleri yapılabilir. Bunların hepsi daha fazla rahatlamaya katkıda bulunacaktır.

Akşam Sporlarını Sağlıklı Alışkanlıklar ile Destekleyin

Yorgunken ve gözleriniz uykudan kapalıyken, kendinizi egzersiz yapmaya zorlamak anlamsızdır. Ancak günün stresi ve yorgunluğu iz bırakmışsa ve gece sporları tam da ihtiyaç duyulan şeyi sağlayabilirse – rahatlatıcı gece sporları yorgunluktan kurtulmayı sağlayabilir ve dinlendirici ve dinlendirici bir uyku sağlamaya yardımcı olabilir. Bu gece egzersizini en üst düzeye çıkarmak için, sağlıklı beslenirken kafein tüketimi gibi uykusuzluk kaynaklarını sınırlamak ve akşam yemeği için önceden zaman ayırmak için günlük programınızı gözden geçirin.

Uygun Spor Ekipmanlarını ve Kıyafetlerini Nasıl Seçebilirsiniz?

Ekipman ve kıyafet seçiminiz, gece sporlarını keyifli bir deneyim haline getirmenin bir diğer önemli yönüdür. Gece sporları hem gevşemeyi hem de kasları esnetmeyi amaçladığından, özel önlem almak sorumsuz davranışlardan kaynaklanan yaralanmalara veya yaralanmalara neden olmamalıdır.

Egzersiz yaptıktan veya herhangi bir fiziksel aktivite gerçekleştirdikten sonra daima yavaşça gerin.

Hem belinizi hem de karnınızı desteklemek için tasarlanmış pilates matları ve ekipmanları ile diz eklemlerini darbelere karşı korumak için pilates matları gibi diz pedleri seçin. Akşam egzersiz seansları sırasında egzersiz yaparken hafif ancak koruyucu spor kıyafetleri giyin; ve bir seansın sonunda en iyi şekilde rahatlamak için ardından ılık bir banyo yapın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *